Jak vyčistit nerez?
Pokud chcete používat kov v kuchyni, případně v koupelně, musí se vždy jednat o nerezový kov, který odolá vodnímu živlu. Jedná se o velice odolný materiál, který je imunní nejen vůči vodě, ale je také docela pevný a má dlouhou životnost.
Ovšem jen pokud se o něj staráte. A k tomu patří i čištění a leštění nerezu.
Zdálo by se, že nic jednodušší nemůže být, ale divili byste se, kolik lidí dělá při tomto úkonu základní chybu, a sice používá nevhodné mycí prostředky, případně i nástroje, třeba klasickou drátěnku. S tou to může dopadnout hodně špatně, zvláště, když se neostýcháte během mytí hodně přidávat na síle.
Je všude
Z nerezového kovu je dnes vyrobeno ledacos, často o tom možná ani nevíte. Vyrábí se z něj dřezy, nádobí, nejčastěji v podobě hrnců, případně příborů. Standardně jsou z něj vyrobeny některé části rozličných domácích spotřebičů jako je třeba vnitřní strana fritovacího hrnce. A všechny tyto vaši každodenní pomocníci se rádi špiní, a tudíž je nutné je dát alespoň jednou za čas zase do pořádku.
Důležité je, co přesně chcete umýt/ vyčistit. Jinak se totiž umývá konvice, jinak zase dřez. Záleží samozřejmě také na tom, od čeho jste danou věc ušpinili. Pokud je však v tomto ohledu něco opravdu zásadní, tak jsou to prostředky a pomůcky, které pro čištění můžete použít.
Široká plejáda pomocníků
Jak již bylo naznačeno v předchozích odstavcích, možností, jak a čím umývat, respektive provádět leštění nerezu, je poměrně hodně. Je možné k tomuto účelu použít speciální přípravky, díky kterým budete mít jistotu, že špínu odstraníte a zároveň nepoškrábete nebo jinak nezdeformujete povrch.
Mnoho hospodyněk ale dává přednost raději osvědčeným babským radám před drahými čističi. Vhodná je třeba citrónová šťáva, případně ocet. Někdo používá třeba i klasickou jedlou sodu. Určitě se ale během čištění čehokoliv z nerezu vyhněte prostředkům, které obsahují chlór v jakémkoliv množství. K čištění také používejte měkké houbičky nebo hadříky.